Jak przygotować się do pielęgnacji ogrodu?

Odpoczynek na łonie natury przynosi wiele pozytywnych skutków – jest efektywniejszy, pozytywnie wpływa na psychikę. Nic więc dziwnego, że tyle uwagi przykłada się do zaprojektowania i utrzymania działek i przydomowych ogródków.

Jak zacząć prace związane z ogrodem?

Jeśli zamierzamy zacząć od zera urządzać swój ogród, to należy zastanowić się, jakie rośliny mają w nim rosnąć i wszystko zaprojektować. Pomocny może być architekt zieleni, ale nie jest konieczny – dziś dostęp do wiedzy jest stosunkowo łatwy i bez problemu można dobrać rośliny, które będą się dobrze rozwijały w warunkach konkretnego ogrodu.

Jeżeli jednak ten etap nie jest konieczny, ponieważ ktoś już urządził ogród, to aby właściwie o niego zadbać, należy zdobyć wiedzę o roślinach już w nim rosnących – od tego tak naprawdę zaczyna się pielęgnacja ogrodów. To bardzo istotny etap, ponieważ jeśli tej wiedzy zabraknie, to nie da się zapewnić roślinom optymalnych warunków. Obecnie najpopularniejszym źródłem wiedzy jest Internet, ale warto zainteresować się także atlasami roślin i książkami, czasem poświęconymi konkretnym gatunkom.

Aby być dobrze przygotowanym do dbania o ogród, należy także zwrócić uwagę na sezonowość prac. Wiosną jest szczególnie dużo pracy przy uprzątnięciu ogrodu po zimie, latem trzeba uważnie zapewniać roślinom warunki rozwoju, a jesienią trzeba zadbać o odpowiednie zabezpieczenie na zimę.

Zakupy

Podstawową rośliną w większości ogrodów jest trawa, pierwszym zakupem powinna być więc kosiarka. Musi mieć ostre noże, by dobrze ścinać trawę i nie uszkadzać źdźbeł. Koszenie powinno być regularne, zwłaszcza latem, w innym przypadku trawa może zacząć wysychać, a wówczas zamiast pięknego, miękkiego trawnika powstaną żółte połacie, które po pewnym czasie mogą w ogóle zniknąć.

Przy pracy w ogrodzie nie może też zabraknąć rękawiczek i haczek, dzięki którym z ogrodu będzie można pozbyć się chwastów. Wprawdzie na rynku istnieją specjalne preparaty do walki z chwastami, jednak należy z nimi uważać – prócz chwastów mogą zabić rosnące przy nich kwiaty. Odchwaszczanie jest jednym z najważniejszych elementów pielęgnacji ogrodów i należy go dokonywać regularnie, ponieważ chwasty zabierają roślinom cenne składniki odżywcze, światło oraz sprawiają, że ogród wygląda niechlujnie.

Każda roślina musi mieć zapewnione odpowiednie warunki – potrzebuje wody, określonej ilości światła, składników odżywczych. Na pewno więc potrzebne będą nawozy właściwe dla roślin występujących w ogrodzie oraz konewki i węże służące dostarczaniu odpowiedniej ilości wody, gdy nie pada.