przewóz-dzieł-sztuki

Transport wartościowych przedmiotów – przewóz dzieł sztuki

Towar wartościowy to przedmioty, które charakteryzuje wysoka wartość, zarówno finansowa jak i sentymentalna. Wiele osób, jeżeli mowa o transportowaniu cennych ładunków, błędnie uważa za taki towar wartościowy tylko pieniądze, antyki lub biżuterię. Ale wartościowe przedmioty to coś więcej. Transport takich towarów obejmuje również przedmioty kruche i łatwo psujące się, egzotyczne rośliny i zwierzęta, a także przedmioty wystawowe. O tym, że transport takiego cennego ładunku to bardzo odpowiedzialne zadanie, wiedzą bardzo dobrze przewoźnicy i właściciele firm spedycyjnych. Każdorazowo wymagane tutaj jest indywidualne podejście do spraw logistycznych i spełnienie określonych wymagań. W końcu to właśnie przewoźnik musi zrobić wszystko co możliwe, aby cenny ładunek dotarł do miejsca przeznaczenia bezpiecznie i bez szwanku. W poniższym tekście wskażemy na praktyczne rozwiązania, które mogą to wydajnie ułatwić, na przykładzie przewozu dzieł sztuki.

Wartościowe przedmioty – czyli jakie?

W rzeczywistości ważne jest, aby każdy przewożony przedmiot czy produkt był bezpieczny i dostarczany bez żadnego szwanku z jednego punktu do drugiego, ale istnieje również koncepcja szczególnie cennego ładunku, który powinien być transportowany z zachowaniem maksymalnej ostrożności. Chodzi o wartościowe przedmioty i warto sobie uzmysłowić co wchodzi w ich zakres.

Wbrew stereotypom cenna może być nie tylko biżuteria i pieniądze, ale także zagrożone gatunki flory i fauny, przedmioty o znaczeniu kulturowym i historycznym oraz wszelkiego rodzaje przedmioty delikatne. Kategoria ładunków wartościowych obejmuje zatem: metale szlachetne, kosztowną biżuterię, zegarki wykonane z materiałów szlachetnych, rachunki bankowe, karty finansowe, futra naturalne, skóry, dywany, antyki, eksponaty muzealne, rzadkie zwierzęta, rośliny… Lista jest naprawdę bardzo długa!

Przewóz dzieł sztuki – o czym należy pamiętać?

Taki transport wymaga przestrzegania specjalnych środków bezpieczeństwa. Przesyłki o dużej wartości muszą być zabezpieczone przed wszelkim ryzykiem. Niektóre wartościowe przesyłki mogą wymagać określonych warunków transportu. Doskonałym przykładem może być tutaj właśnie przewóz dzieł sztuki – antyczna zastawa stołowa powinna być chroniona przed wstrząsami i wibracjami, a starożytne księgi przed wilgocią. Przed wysłaniem należy dokonać dokładnej inwentaryzacji takiej przesyłki.

Sam transport odbywać się powinien w specjalnej ciężarówce, najlepiej wyposażonej w system ochrony i śledzenia satelitarnego, który umożliwia monitorowanie w czasie rzeczywistym położenia pojazdu z ładunkiem. W niektórych przypadkach potrzebny jest nawet samochód pancerny. Wówczas ważne jest, aby przez całą trasę kierowca był w kontakcie z dyspozytorem.

Last but not least, firmy transportowe powinny zadbać o stosowane ubezpieczenie przesyłki z wartościowymi przedmiotami. Pomoże to uniknąć poważnych problemów w przypadku różnych zdarzeń losowych.